Choď na obsah Choď na menu
 


 Obrázok                                                                                             

Meryl Streep

 

Dátum narodenia:22.jún 1949

Celé meno: Mary Louise Streep

Academy award® winner:

1979-vedľajšia rola(Joana Kramer) za film Kramerová vs Kramer(Kramer vs Kramer)

1982-hlavná rola(Sophie) za film Sophiina voľba(Sophie's choice)

Znamenie: Blíženci

14.9.1998- Hviezda na Hollywoodskom chodníku

Stav: Vydatá (manžel Don Gummer)majú 4 deti- Henry, Mamie, Grace, Louisa Gummer

                          FOTOALBUM MERYL

           FOTOALBUM DETI

Academy award®nominations:

Rekordný počet nominácii: 15

1978: Lovec jeleňov- najlepšia ženská vedľajšia rola(Linda)

1979:Kramerová vs Kramer- najlepšia ženská hlavná rola(Joana Kramerová)-vyhrala

1981:Francúzova milenka- najlepšia ženská hlavná rola(Sarah/Anna)

1982:Sophiina voľba- najlepšia ženská hlavná rola(Sophie)-vyhrala

1983:Silkwoodová- najlepšia ženská hlavná rola(Karen Silkwood)

1985:Spomienky na Afriku- najlepšia ženská hlavná rola(Karen Christence Dinesen Blixen)

1987 :Zlá zelenina- najlepšia ženská hlavná rola(Helen Archer)

1988: Plač v tme- najlepšia ženská hlavná rola(Lindy Chamberlaine)

1990- Pohľadnice z Hollywoodu- najlepšia ženská hlavná rola(Suzanne Vale)

1995- Madisonské mosty- najlepšia ženská hlavná rola( Francesca Johnson)

1998-Jediná správna vec- najlepšia ženská hlavná rola(Kate Gulden)

1999-Hudba môjho srdca- najlepšia ženská hlavná rola(Roberta Guaspari)

2002- Adaptácia- najlepšia ženská hlavná rola(Susan Orlean)

2006- Diabol nosí Pradu- najlepšia ženská hlavná rola( Miranda Prestly)

2008- Doubt- najlepšia ženská hlavná rola

*Roky označujú, kedy bol film natočený, a ak ku každému pripočítate rok, tak v tom roku bolo udelovanie Oscara napr. 1982- Sophiina voľba- tak v roku 1983 získala Oscara

Obrázok Zlatý glóbus: delí sa o prvenstvo s Jackom Nicholsonom(každý z nich má 6)

 

 

 

 

Obrázok

Filmy:

Sofiina voľba

Mamma mia

Diabol nosí Pradu             Obrázok

Kramerová vs Kramer        

Smrť jej pristane              

Dom duchov                             

Francúzová milenka         

Madisonské mosty          

Tanec na konci leta         

Hrdinovia a zbabelci

Doubt

Hudba môjho srdca

Lovec jeleňov

Obrázok Zajtra nehráme

Zvedenie Joea Tynana

Odvlečený 

Hodiny                             

Kľud noci

Spomienky na Afriku                         

Doubt                              

Obrázok Prime                          

Silkwoodová                  

Chráň si svoj život           

Horkosť     

Marvinova izba

Diablica     

Holocoust 

Ten večer   

Výkrik do tmy

Obrázok Predtým a potom

Manhattan

Zlá zelenina

Rada nešťastných príhod

Pohľadnice z Hollywoodu

...atď...:D

 

 

Obrázok Biografia:

Meryl Streep má na svojom konte nespočetné množstvo ocenení, vrátane hviezdy na hollywoodskom Chodníku slávy, ktorú dostala 16. septembra 1998. Momentálne drží jeden z oscarových rekordov - získala najviac nominácií na Oscara v histórii udeľovania týchto prestížnych cien - celkovo pätnásť, z ktorých dve premenila. V štatistikách kandidátov na Zlatý glóbus je na prvom mieste s 23Obrázok nomináciami. Spolu s Jackom Nicholsonom sa delí o prvenstvo v počte získaných Zlatých glóbusov - každý z nich ich má šesť.
Časopis Entertainment Weekly ju zaradil na 37. miesto rebríčka najväčších filmových hviezd histórie. Neobišiel ju ani časopis Premiere pri zostavovaní stovky najlepších hereckých výkonov všetkých čias - 71. miesto obsadila jej Karen Silkwood z filmu Silkwood (1983) a tretia priečka patrí Sophie Zawistowskej v snímke Sophiina Obrázok voľba (1982). Počas celej doterajšej kariéry sa jej nepodarilo získať len dve role, o ktoré sa uchádzala - Patsy Cline v dráme Sladké sny (1985) a slečna Kentonová v Súmraku dňa (1993), ktorá znamenala nomináciu na Oscara pre Emmu Thompson.

Herečka Meryl Streep sa narodila 22. júna 1949 v meste Summit v americkom štáte New Jersey. Mary Louise Streep prišla na svet do rodiny farmaceuta Harryho Williama Streepa Jr. a umelkyne Obrázok Mary. Predkovia jej otca boli Holanďania a španielski sefardskí Židia, ktorí si zmenili meno Messerschnitz na Streep. Jej matka pochádzala zo zmiešanej írsko-švajčiarsko-anglickej rodiny. Mary zomrela v roku 2001, Harry o tri roky neskôr. Meryl Streep vyrastala v Bernardsville v New Jersey.
Obrázok
Najprv sa na Vassar College venovala divadlu a potom na Yale School of Drama získala titul Master of Fine Arts. Svoju hereckú kariéru odštartovala, rovnako ako väčšina jej kolegov, na divadelných doskách. V rokoch 1977 a 1978 sa objavila vo svojich prvých filmoch - Júlia (1977) a Lovec jeleňov (1978). John Willis ju v roku 1977 zaradil do dvanástky najsľubnejších mladých hercov roka. Za film Lovec jeleňov si vyslúžila svoju prvú nomináciu na Cenu Obrázok americkej filmovej Akadémie v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Už o rok neskôr získala Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme Kramerová versus Kramer (1979) a v roku 1982 získala sošku ako Najlepšia herečka za film Sophiina voľba. Sošku, ktorú získala za film Kramerová versus Kramer, vraj počas osláv zabudla na toalete.
Obrázok   
Meryl bola zasnúbená s hereckým kolegom Johnom Cazaleom, ktorý 12. marca 1978 podľahol rakovine. Už v septembri toho istého roka sa vydala za sochára Dona Gummera, s ktorým má štyri deti. Najstarší Henry sa narodil v roku 1979, Mary Willa (Mamie) v roku 1983, Grace Jane v roku 1986 a Louisa 12. júna 1991. Meryl je vo filmovom priemysle známa tým, že sa snaží svoje osobné záležitosti udržať v súkromí. Sama seba označuje za "herečku, ktorá ide domov k rodine, keď skončila s prácou".
   Obrázok
V osemdesiatych rokoch sa jej kariéra ďalej rozvíjala. Perfekcionizmus, puntičkárstvo a usilovnosť priniesli Meryl v nasledujúcom desaťročí množstvo významných filmových rolí. Najprv sa v roku 1981 objavila v romantickej dráme Francúzova milenka, za ktorú ju nominovali na Oscara. O dva roky neskôr sa predstavila vo filme Mikea Nicholsa Silkwood a v roku 1985 v romantickej dráme Sydneyho Pollacka Spomienky na Afriku. V roku 1987 si zahrala v snímke Obrázok brazílskeho režiséra argentínskeho pôvodu Hectora Babenca Zlá zelina. O rok neskôr prišla austrálska dráma Freda Schepisiho Plač v tme (1988). Zahrala si Lindy Chamberlain - austrálsku matku, ktorá tvrdila, že jej dcéru Azariu neďaleko Ayers Rock uniesol dingo. Príbeh ženy, ktorá sa ocitla pred súdom obvinená z vraždy dieťaťa istý čas strávila za mrežami, zostáva dodnes jednou z najväčších austrálskych záhad súčasnosti a dočkal sa aj novšieho Obrázok spracovania v podobe miniseriálu Kde je naše dieťa? (2004) s Mirandou Otto v hlavnej úlohe. Za všetky štyri uvedené snímky nominovali Meryl na Oscara. V roku 1990 si spolu so Shirley MacLaine, Dennisom Quaidom a Geneom Hackmanom zahrala v komédii Pohľadnice z Hollywoodu a znovu ju nominovali na Oscara. V rokoch 1984 až 1990 získala šesť People's Choice Awards v kategórii Najlepšia herečka.
   Obrázok
V deväťdesiatych rokoch sa Streep objavila v množstve rozličných filmov. V roku 1992 si spolu s Goldie Hawn a Bruceom Willisom zahrala vo fantasy komédii Smrť jej pristane a o dva roky neskôr sa predstavila vo filmovej adaptácii románu Isabel Allende Dom duchov (1994). V tom istom roku sa objavila aj vo svojej prvej akčnej snímke Divoká rieka. Rok 1995 a Madisonské mosty znamenal pre herečku ďalšiu nomináciu na Oscara. Podľa kritikov bola postava Francescy Johnson jej veľkým návratom. Naďalej pokračovala v Obrázok starostlivom vyberaní filmových úloh a účinkovala najmä vo vážnejších filmoch. V roku 1996 si tak spolu s Leonardom DiCapriom, Diane Keaton a Robertom De Nirom zahrala v dráme Marvinova izba. Dekádu ukončila účinkovaním v ďalšej dráme Hudba môjho srdca (1999). Pre rolu učiteľky hudby Roberty Guaspari Demetras sa dokonca naučila hrať na husliach.
  
V júli 2001 sa Streep po viac ako Obrázok dvadsiatich rokoch vrátila na divadelné dosky. Zahrala si Arkadinu v Čajke Antona Pavloviča Čechova. Na plátne sa na začiatku nového tisícročia objavila po boku Nicolasa Cagea v dráme Adaptácia (2002), za ktorú ju znovu - už po trinásty raz, nominovali na Oscara. Zahrala si štyri rôzne postavy v adaptácii šesťhodinovej hry Tonyho Kushnera Anjeli v Amerike (2003) a v úspešnom filme Stephena Daldryho Hodiny (2002). V roku 2004 sa objavila vo dvoch filmoch: Obrázok v rodinnej fantasy komédii Rad nešťastných príhod a mysterióznom trileri Manchurianský kandidát. Starostka Manhattanu C. Virginia Fields v roku 2004 vyhlásila 27. máj za Deň Meryl Streep. Svoj komediálny talent znovu ukázala v roku 2005, keď si zahrala spolu s Umou Thurman a Bryanom Greenbergom v romantickej Obrázok komédii Prime o psychoterapeutke, ktorá zistí, že jej klientka chodí s jej synom. Rok 2006 priniesol tri filmové premiéry. Meryl si zahrala v muzikáli Zajtra nehráme! - poslednom filme zosnulého režiséra Roberta Altmana, v komédii Diabol nosí Pradu a svoj hlas prepožičala do animovaného rodinného filmu Mravčia polepšovňa. Stelesnenie "diabolskej" šéfredaktorky Obrázok módneho časopisu v komédii Diabol nosí Pradu jej vynieslo už štrnástu nomináciu na Oscara a šiesty Zlatý glóbus. Obrázok V roku 2007 sa predstavila v štyroch filmoch: vojnovej dráme Hrdinovia a zbabelci, trileri Unesený, dráme V ten večer a Dark Matter, ktorá má za sebou uvedenie na rôznych filmových festivaloch, no do distribúcie sa dostala len obmedzene. V roku 2008 sa objavila vo svetoznámom muzikále Mamma mia s pesničkami od Abby. V tom istom roku si  zahrala rolu mníšky vo filme Doubt, ktorý jej vyniesol v poradí rekordnú, pätnástu nomináciu a týmto sa zapísala do Guinessovej knihy rekordov ako herečka s najväčším počtom nominácii. V roku 2009 sa objaví na filmovom plátne v dvoch filmoch, a to Julia&Julie po boku Amy Adams a Stenleyho Tucciho,  a vo filme Its complicated, po boku Steva Martina a Aleca Baldwina. Taktiež prepožičia hlas Pani lišiakovej v animovanom
Obrázokfilme Fantastick Mr. Fox. Takže v tomto roku čakajú vynikajúcu Meryl Streep dve komédie, v ktorých ako vieme vyniká svojou skvelou prácou mimiky, takže sa máme rozhodne na čo tešiť. FIlm Julie & Julia by jej mohol vyniesť šestnástu nomináciu na Academy award a tým by znovu prepisovala dejiny kinematografie.

 

 

 

                   

Obrázok Obrázok